Catalogue – knives

A proč Šediváci?

V přírodě není černá, není bílá. Pravda, lež, dobro, zlo, na to příroda kašle. Buď se jí přizpůsobíš, nebo tě vyškolí, a to v nejlepším případě. Nová série nožů z naší dílny pro chlapy a ženský, který maj rádi výzvy a rádi překonávaj překážky, protože vědí, že je to to jediné, co jim umožní se rozvíjet, růst.

Mějte se krásně a všem přeji pohodu v těchto nelehkých časech

This set of a bigger knife made from D2 material and with DLC coating with a firesteel in set with a kydex sheat is intended for use in demanding surroundings. Fellow, that won’t let you down. A solid 5 mm thick blade manages even harder tasks. In combination with a firesteel you will have all tools to make a fire.

This set of a bigger knife made from N690 material and with etched surface with a firesteel in set with a kydex sheat is intended for use in demanding surroundings. Fellow, that won’t let you down. A solid 5 mm thick blade manages even harder tasks. In combination with a firesteel you will have all tools to make a fire.

A bigger knife made from N690 material with etched surface and with leather sheat. Fellow, that won’t let you down. A solid 5 mm thick blade manages even harder tasks. 

A medium knife made from D2 material with DLC coating. Fellow, that won’t let you down. A solid 5 mm thick blade manages even harder tasks. 

A small knife made from D2 material and with DLC coating. Fellow, that won’t let you down. A solid 5 mm thick blade. Suitable as EDC.